Reverend Thomas M. Gaeke – Catholic Telegraph

0

Reverend Thomas M. Gaeke died on Tuesday September 13, 2022 in Dayton, Ohio. He was born on March 20, 1948 in Dayton and was baptized at Holy Angels Church in Dayton. He did his preparatory studies at St. Gregory’s Seminary and studied philosophy and theology at Mount St. Mary Seminary of the West, Cincinnati. He was ordained on May 30, 1975 by Archbishop Joseph L. Bernardin at Our Lady of the Immaculate Conception Church in Dayton.

Father Gaeke received his first assignment on June 20, 1975, as an associate at Our Lord Christ the King Parish, Mt. Lookout, and to teach at McNicholas High School, Cincinnati. On July 17, 1978, he was made an associate at St. Thomas Moore Parish, Withamsville, and to continue teaching at McNicholas High School. In September 1979 he was appointed Director of Central Services for the Archdiocese of Cincinnati and in February 1980 he was appointed in residence at St. Joseph’s Orphanage. He took a sabbatical in August 1985. On December 3, 1985, he was made an associate at St. Ann’s Parish, Hamilton. He was appointed associate pastor of St. William Parish, Cincinnati, from September 4, 1990, to June 1, 1991. He was appointed temporary trustee of St. Michael’s Parish, Fort Loramie, effective July 9, 1991. September 20 1991 He was appointed associate pastor at St. William Parish, Cincinnati. He was appointed temporary trustee of Visitation Parish, Eaton, and St. John the Evangelist Parish, New Paris, on November 8, 1991. On January 24, 1992, he was appointed temporary trustee of Corpus Christi Parish, Dayton. Father Gaeke was appointed Pastor of St. Mary’s Parish, Dayton, on June 2, 1992, for a term of six years. On July 12, 1994, he was appointed temporary trustee of Resurrection Parish, Dayton, while continuing as pastor of St. Mary’s Parish. Father Gaeke was appointed pastor of Holy Family Parish, Dayton, for a term of six years, effective June 8, 1995, while continuing as pastor of St. Mary’s Parish. He was reappointed parish priest of St. Mary’s Parish, Dayton, for a further six-year term, effective June 3, 1998. Father Gaeke was appointed temporary parochial vicar at Holy Redeemer Parish, New Breman, effective June 3, 1998. August 16, 2001, until December 10, 2001. Father Gaeke retired on April 1, 2013.

Reception of the body: Tuesday September 20, 2022, at 3 p.m. at the Sainte-Marie church, 310 Allen Street, Dayton, Ohio 45410; (937-256-5633.) Celebrant: Reverend Anthony J. Geraci. Visitation: following the Reception of the Body until 8:00 p.m.

Christian burial mass: Wednesday September 21, 2022, at 1 p.m. St. Mary’s Church, Dayton. Celebrant: Bishop R. Daniel Conlon. Homelist: Bishop William Schooler.

Burial: Wednesday, September 21, 2022, after Christian Interment Mass, at Calvary Cemetery, 1625 Calvary Drive, Dayton, Ohio 45409. (937-293-1221) Officiant: Bishop R. Daniel Conlon.

Share.

About Author

Comments are closed.